بخور سرد و گرم و فواید آن
بخور و دستگاههای آن امروزه بیش از هر زمان دیگری در بازار یافت می شوند و طرفداران پروپا قرصی هم پیدا کرده اند. مخصوصا در فصل سرما استفاده از آنها بسیار افزایش می یابد. علت آن شاید ریشه در این باور عمومی داشته باشد که می توان با مرطوب نگه داشتن هوای خانه از بروز بیماریهایی چون سرماخوردگی جلوگیری کرد. اما واقعیت این است مرطوب نگه داشتن هوا با دستگاه بخور فواید بسیاری برای پوست و مجاری تنفسی دارد. در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و دستگاههای بخور را به شما معرفی می کنیم.

سه لایه پوست:
اپیدرم یا لایه شاخی پوست:
اپیدرم که ضخامتش از 0.04 تا 1.6 میلی متر متغییر می باشد ،لایه مهمی است .سلولهای لانگرهانس که ایمنی پوست را برعهده دارد ، ملانوسیتها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه های ملانین و تنظیم رنگ پوست است ،در این لایه قرار دارند. محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده ها ،لایه بردار ها ، ترمیم کنند ه ها یا مرطوب کننده ها نیز بر این لایه تاثیر می گذارد.    
از سوی دیگر سلولهای جایگزین، سلولهای بزرگ ، جوان ونرم هستند که حاوی مقدار زیادی آب می باشند .با افزایش سن ، این لایه نازک شده و نگهداری رطوبت را برای پوست دچار مشکل می کند . سرامیدها یک نقش حیاتی در قابلیت نگهداری رطوبت توسط پوست بازی میکنند که این مسئله می تواند در سنین کهولت و نیز در مقابل تابش مستقیم خورشید ، پوست را محافظت نماید . در لایه اپیدرم یک عامل مرطوب کننده طبیعی به نام NMF وجود دارد . تماس طولانی مدت با مواد پاک کننـده قوی و تغییر شرایط آب و هوایی می تواند به کاهش میزان NMF منجر شده و پوست را شکننده و خشک کند . برای پوستهای مسن و آسیب دیده ، موادی نظیر آلفا هیدروکسی اسیدها(AHA) ، می تواند ظاهرسالمتر و شادابتر ی به آن ببخشد .
 
درم :
لایه دوم یا درم 5 تا 7 برابر ضخیمتر از اپیدرم است و به وسیله یک غشاءپیوندی پایه به آن متصل شده است . درم از یک غشاء ضخیم ارتباطی تشکیل شده است که در حقیقت شبکه بهم بافته ای است از مویرگها ی خونی و لنفی ، رشته ها وپایانه های عصبی وحسی ، کلاژن و فیبرهای پروتئینی الاستینی که وظیفه آنها نگهداری و حفظ رشته های عصبی می باشد .فولیکول های مو ، مویرگهای خونی ، غده های چربی و عرق نیز در این لایه قرار دارند . وظیفه اصلی این لایه حفظ استحکام و ارتجاع پوست می باشد .
اپیدرم را به کمک شبکه وسیع وظریف مویرگها ی خونی خود ، تغذیه می کند .
به کمک شبکه محکمی از کلاژن و رشته های پروتئینی الاستین، سبب استحکام بافت پوست می شود .
خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست را تامین می کند .
به عنوان یک منبع دخیره آب عمل می کند .
پوست را در مقابل آسیبهای مکانیکی محافظت می کند .
نقش مهمی به عنوان یک گیرنده حسی ویک تنظیم کننده داخلی بازی می کند .


هیپودرم :
هیپودرم ،سومین و آخرین لایه پوست ،پوست را به بافتهای ماهیچه ای متصل می نماید .این لایه به دلیل فراوانی سلولهای چربی، خاصیت ارتجاعی بسیار داشته و به عنوان ضربه گیر (مثل عملکرد فنرها در اتومبیل ) عمل می کند . ضربه گیری این لایه ، نقش بسیار مهمی در حفظ و نگهداری مویرگهای خونی و پایانه های عصبی دارد .

فواید بخور
آنچه که در بخور دادن مورد توجه قرار می گیرد جبران عملکرد ذاتی لایه اول پوست در مرطوب نگه داشتن خود است. با شروع فصل پاییز و زمستان که هوا سرد و خشک می شود، بسیاری از افراد در جستجوی پیداکردن راهی برای مرطوب نگه داشتن پوستشان هستند. یکی از کارهای مفیدی که می توان انجام داد، استفاده از بخار آب برای مرطوب کردن لایه شاخی پوست است. بخور آب برای لایه شاخی پوست مفید است البته به شرط اینکه پس از استفاده از بخور، پوست خود را با استفاده از یک کرم مرطوب کننده نرم کنید. تبلیغات بی پایه باعث شکل گیری باورهای غلطی در استفاده از بخور شده است. بخور آب معمولی برای رفع خشکی پوست بسیار خوب است و شما را شاداب تر می کند، اما تصوراتی مبنی بر اینکه بخور بر منافذ باز پوست تاثیر می گذارد غلط است. بخور دادن تاثیری در بستن منافذ پوست ندارد.


اگر شما مشکل پوستی خاصی ندارید و لایه شاخی پوستتان سالم است و قادر است آب موجود در خود را حفظ کند با بهره گیری از بخار آب می توانید پوستتان را شاداب تر کنید و حتی اگر لایه شاخی پوست این فاکتور سلامت را نداشته باشد و مدام خشک و پوسته پوسته شود، در این حالت هم استفاده از بخور آب معمولی و کرم مرطوب کننده می تواند پوست را بهتر و شاداب تر نشان دهد. این حالت در برخی از بیماری های ژنتیکی که به کاهش غدد چربی ساز و کاهش غدد تولید عرق منجر می شوند، دیده می شود. این افراد به دلیل بیماری ذاتی ای که دارند، پوستشان خاصیتی پیدا می کند که تمایل به پوسته پوسته شدن دارد که این حالت ناراحت کننده است و بخور می تواند برایشان مفید باشد. از آنجا که استفاده از دستگاه های بخور سرد و بخور گرم در خانواده ها رایج شده است، لازم به توضیح است که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می شکند ولی مختصر دمای آن در حد 14 تا 20 درجه می تواند لطافت خاصی به پوستتان ببخشد.
توصیه می‌شود در فصولی که عمدتا در هوا گرد و غبار پراکنده است، برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از بخور استفاده شود. زمانی که فرد نیاز به مرطوب کردن راه هوایی دارد یا دچار چسبندگی راه هوایی شده و یا در دفع خلط با مشکل مواجهه است، استفاده از بخور، کمک‌کننده است.


مزایا و معایب بخور سرد و گرم
از دستگاه‌های بخور گرم معمولا در هوای سرد استفاده می‌شود. اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌کنیم بهتر است گرم باشد، چون در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید است. بخور گرم برای کسانی بیشتر مورد استفاده است که دچار التهاب راه تنفسی فوقانی نیستند. امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده به بسیاری از آنها وجود دارد. این دستگاه ها معایبی هم دارند، مثلا مصرف انرژی برق در آنها بالاست و احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن وجود دارد.


معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند، مثل وقتی که کودکی دچار بیماری کروپ (خروسک) شده، می‌توان از بخار سرد استفاده کرد تا بیماری تشدید نشود. از بخور سرد معمولاً در فصل تابستان استفاده می‌شود. این دستگاه‌های بخور کم‌صداتر از نوع گرم عمل می‌کنند و مصرف انرژی برق در آنها کمتر است و از آنجایی که بخار آنها سرد است خطر سوختگی (به‌ویژه برای خردسالان) ایجاد نمی‌کنند. از ویژگی های مثبت دستگاه بخور سرد، حذف باکتری ها و ویروس ها (سرماخوردگی و...)، تامین رطوبت محیط بدون افزایش دما، كاهش استرس، احساس طراوت و شادابی و حساسیت نداشتن به نوسانات برق است. این دستگاه ها معایبی نیز دارند؛ مثلاً آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌هاست و از آنجا که در بخور سرد قطرات آب در هوا پراکنده می‌شوند این مواد زیان‌آور هم به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند. از طرف دیگر، از آنجایی که در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب، در هوا پراکنده می‌شوند بهتر است مخزن آنها با آب جوشیده سرد شده پر شود. معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود. چون بخور سرد در فصول سرد سال برای افراد مطلوب نیست، بهتر است نوع ملایم آن به کار رود.

تفاوت مکانیسم تولید بخور سرد و گرم
دستگاهها تولید بخور گرم معمولا از مکانیسم ایجاد خازن و تبخیر آب استقاده می کنند که در نتیجه این عمل دمای آب و بخار آن بالا می رود. در صورتی که برای تولید بخور سرد از قطعاتی به نام پیزو الکتریک استفاده می گردد که ارتعاش بسیار بالایی را ایجاد می کنند و باعث تبخیر آب می شوند در نتیجه دمای آب تغیری نمی کند. بخور ایجاد شده در این دستگاهها هم دمای آب داخل دستگاه می باشد.


گروه فدک گلچینی از بهترین دستگاههای بخور را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف دستگاه بخور روی صفحه بخور کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.     

در دنیای امروز گرچه فشار خون مساله بسیار مهمی است اما اصلا ناشناخته نیست. تعداد زیادی از عزیزان من و شما به این موضوع مبتلا هستند و همین مساله داشتن دانش و آگاهی از فشار خون و استفاده از دستگاههای فشار سنج را در روزمره الزامی می سازد. 

تعریف علمی فشار خون
- 1 فشار سیستولیک (ماکزیمم): فشاری است که در هنگام انقباض (سیستول) بطن ها در چرخه قلب به دیواره رگها اعمال میگردد که خون با قدرت به درون سرخرگها پمپ میشود.
2- فشار دیاستولیک (مینیمم):فشار خونی که در فاز استراحت چرخه قلب و هنگامی که قلب مجددا از خون پر می شود به دیواره عروق اعمال میگردد.
نکته:فشار سیستولی کمتر از 120 و فشار دیاستولی کمتر از 80 ایده آل محسوب میگردند.

 

وسایل اندازه گیری فشارخون

فشار سنجهای دستی:
ابزار دستی اندازه‌گیری فشار خون، همان دستگاه فشارخونی است که عمدتا در مطب پزشکان با آنها مواجه شده‌اید. این ابزارها دارای یک کیسه باد هستند که توسط یک تلمبه بادی کوچک باد می‌شود. پزشک یا فردی که فشار‌خون شما را اندازه‌گیری می‌کند این کیسه را ابتدا به دور بازوی شما می‌بندد و آن‌قدر آن را باد می‌کند تا فشار آن از فشار شریان‌های شما بیشتر شده و بنابراین با فشار وارد کردن بر‌روی شریان‌ها آنها را ببندد. گاهی اوقات برای اطمینان از بسته شدن شریان‌های بازوی بیمار از نبض بیمار استفاده می‌شود. اگر شریان‌های بازوی بیمار بسته شده باشند، دیگر نبضی در ناحیه مچ دست بیمار قابل لمس نخواهد بود. پس از کسب اطمینان از اینکه فشار‌ کاف از فشار شریان‌های بازوی بیمار بالاتر رفته است، پیچ تخلیه باد به آرامی باز می‌شود بدین‌ترتیب فشار‌ در درون کاف به تدریج پایین می‌آید. وقتی این فشار به حد فشار‌خون شریان‌ها رسید، حالا به تدریج شریان باز شده و جریان خون در آن برقرار می‌شود. این امر باعث می‌شود که در مچ دست بیمار هم نبض دوباره برقرار شود.
پس شما می‌توانید حداکثر فشار‌خون بیمار (یعنی فشار سیستولیک بیمار) را از روی برقرار شدن نبض در مچ دست بیمار و مشاهده فشاری که عقربه دستگاه فشار‌سنج در این زمان به شما نشان می‌دهد، مشخص کنید. البته راه دیگری هم هست، معمولا پزشکان در زیر دستگاه فشار‌سنج یک گوشی پزشکی می‌گذارند. به محض اینکه فشار‌کاف به فشار خون سیستولیک فرد رسید، به علت برقراری جریان خون در شریان، صدای نبض از گوشی به گوش می‌رسد. شما در این زمان می‌توانید از روی عقربه فشار‌سنج، فشار‌کاف (که معادل فشار شریانی سیستولیک فرد است) را مشاهده ‌کنید. پس از تعیین فشار سیستولیک، باز هم به تخلیه باد ‌کاف ادامه دهید. با گوش دادن به صداهای نبض و جریان ‌خون از طریق گوشی بالاخره فشار تا حدی پایین می‌آید که دیگر هیچ صدایی به گوش شما نمی‌رسد. در این زمان به عقربه دستگاه فشار‌سنج نگاه کنید و آن را ثبت کنید. این فشار همان فشار پایین یا دیاستولیک فرد است. بدین‌ترتیب شما از طریق سمع جریان خون از طریق گوشی دو فشار بدست میآورید که یکی فشار بالا یا سیستولی (زمان شروع صداهای جریان خون در شریان‌ها) و دیگری فشار پایین یا دیاستولی (زمان خاتمه صداها در گوشی) بود.


فشار سنجهای اتوماتیک
انواع مختلفی از این دستگاه‌ها وجود دارد: برخی از آنها برروی بازوی فرد بسته می‌شوند، برخی روی مچ دست قرار می‌گیرند. و حتی برخی از آنها فشارخون فرد را از روی انگشت بیمار تعیین می‌کنند. به هر حال دستگاه‌های اخیر(آنهایی که روی انگشت بیمار قرار می‌گیرند) چندان قابل اعتماد نیستند و هنوز به کارگیری آنها توصیه نمی‌شود. در ضمن با توجه به اینکه دستگاه‌های دیجیتالی و اتوماتیک در بعضی موارد از تنظیم خارج می‌شوند هر چند وقت یک‌بار باید آنها را کنترل کرد. به این منظور فشارخون فرد یک بار با همان ابزارهای دستی استاندارد (کاف و گوشی) اندازه‌گیری می‌شود و سپس بعد از گذشت چند دقیقه فشارخون از همان دست توسط دستگاه‌ اتوماتیک کنترل می‌شود. در صورتی که بین نتایج تناقض وجود داشته باشد باید با شرکت تولید کننده تماس گرفته شود تا در جهت رفع اشکال دستگاه اقدامات لازم صورت گیرد. در مورد این دستگاه‌ها هم باید توجه داشت که اندازه کاف دستگاه بسیار با اهمیت است و نباید بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد. تنها تفاوت این است که به جای عقربه یا ستون جیوه، فشارخون توسط مونتیور دستگاه اعلام می‌شود. بهتر است پس از خرید این دستگاه‌ها یک بار نحوه استفاده از آنها را با پزشک خود مرور کنید.

فشار خون نرمال چه فشار خونی است؟
حد نرمال فشار خون ۱۲۰ (سیستولی) / ۹۰ (دیاستولی) میلیمتر جیوه تعیین شده است. فشارخون ۱۲۰ (سیستولی) / ۹۰ (دیاستولی) میلیمتر جیوه مطلوبترین حد فشار خون به شمار میرود.
میزان ۱۶۰تا۱۸۰(سیستولی) / ۱۰۰ تا ۱۱۰ (دیاستولی) میلیمترجیوه به عنوان فشار خون بالا شناخته شده اند. در صورتی که فشار سیستولی بیش از ۱۸۰ میلیمتر جیوه و دیاستولی بیش از ۱۱۰ میلیمتر جیوه باشد، فشار خون بسیار بالا تلقی میشود.
توصیه میشود که فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری کرده و در مورد نتایج با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که به طور مکرر فشار سیستولی شما بیش از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار دیاستولی بیش از ۹۰ میلیمتر جیوه باشد باید به پزشک مراجعه کنید. فشار خون در صورتیکه برخی اوقات بالاتر از حد نرمال باشد مشکلی وجود نخواهد داشت، اما اگر این پدیده به طور مرتب تکرار شود حتماً با پزشک مشورت کنید.
نکته : فشار سیستولیک در افراد مسن ۱۴۰ میلی متر جیوه است.


موارد مهم در مورد فشار سنج:
یکی از نکات مهم هنگام خرید دستگاه های فشار سنج راحتی استفاده از آن است. دستگاه دیجیتالی به نسبت دستگاه های دستی کاربری آسان تری دارند و افراد به تنهای و بدون نیاز به دانش خواصی می توانند از فشار سنج های دیجیتالی استفاده نمایند. در میان فشار سنج های دیجیتالی، استفاده از فشار سنج های مچی راحتر از فشار سنج های بازویی است. ولی همواره توجه داسته باشید که فشار اندازه گیری شده از روی بازو دقیق تر از مچ است و فشار سنج های دستی دقت بیشتر و خطای کمتری نسبت به فشار سنج های دیجیتالی دارند. اما فشار سنج های دیجیتالی راحتتر بوده و دارای ویژگی های خاصتری هستند.

 

 

گروه فدک گلچینی از بهترین فشارسنجها را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف دستگاه بخور روی صفحه فشارسنج ها  کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.     

 


 

در صورتی که احساس داغ بودن بدن با علائم دیگری همچون احساس ضعف، سنگینی سر و چشم ها، دردهای عضلانی، سرخی پوست،  بی میلی به غذا و عرق و لرز همراه باشد نشان دهنده تب در بدن فرد مبتلا می باشد.

maqaletab

تب ناشی از واکنش ایمنی بدن نسبت به عوامل مهاجم خارجی می باشد.  عوامل متعددی ممکن است منجر به بروز تب شوند. از جمله این موارد می توان به  بیماری های شایع ویروسی همچون آنفلوانزا و سایر بیماری های عفونی ، مسمومیت های ناشی از تماس با حیوانات و حشرات ناقل بیماری و یا مصرف مواد غذایی آلوده و همچنین واکنش به داروها و واکسن ها اشاره نمود. به علت آسیب پذیر بودن میکروب ها و عوامل مهاجم در دمای بالا، سیستم ایمنی بدن با افزایش درجه حرارت به مبارزه با عوامل مذکور می پردازد.

به منظور اندازه گیری تب فرد بیمار می توان با استفاده از درجه تب دیجیتال، درجه حرارت فرد مبتلا را اندازه گیری نمود.

درجه تب به صورت های مختلفی موجود است. درجه تب مخصوص گوش را کافی است پس از ضد عفونی داخل گوش فرد مبتلا قرار داد تا درجه حرارت بدن وی مشخص گردد.

darajetabmaqaleبرای استفاده از درجه تب دیجیتال می توان آن را زیر زبان و یا زیر بغل شخص قرار داد. برای استفاده از درجه تب در زیر زبان ابتدا لازم است این دستگاه را با آب سرد و صابون و یا الکل ضدعفونی نمود. بدین منظور می بایست فرد از مصرف نوشیدنی های گرم و سرد تا 30 دقیقه پیش از اندازه گیری پرهیز نماید و در هنگام اندازه گیری و قرار دادن دستگاه زیر زبان وی، می بایست دهان بسته باقی بماند تا درجه حرارت به درستی اندازه گیری شود. این روش برای کودکان زیر 4 سال به علت امکان بی قراری و آسیب دیدن مناسب نمی باشد. روش دیگر استفاده از درجه تب دیجیتال قرار دادن آن در زیر بغل است. اندازه گیری با این روش دقیق نبوده و به طور معمول درجه حرارت 1 درجه کمتر نشان داده می شود.
لازم به ذکر است برای اندازه گیری با استفاده از این دستگاه می بایست حدود یک دقیقه شکیبایی نمود تا درجه حرارت به درستی و دقت اندازه گیری شود.

digitalthermometermaqale

درجه حرارت معمول بدن انسان بین 36/5 تا 37/5 درجه سانتیگراد متغیر است بنابراین درجه حرارت بالاتر از این محدوده در صورتی که با یک یا چند نشانه دیگر همراه باشد نشان دهنده بروز تب در فرد مورد نظر خواهد بود. در صورتی که درجه حرارت شخص مورد بررسی نزدیک به 40 درجه سانتیگراد باشد می بایست سریعا وی را به بیمارستان انتقال داد.  تب با درجه حرارت بالا ممکن است با تشنج، توهم و گیجی همراه باشد و در صورتی که به موفع به پزشک مراجعه نشود ممکن است به تبعات جبران ناپذیری منجر شود. همچنین در صورت بروز لکه هایی بر روی پوست،  تشنج و در مواردی که فرد به تازگی واکسن دریافت کرده باشد و نیز در مورد کودکان زیر 3 ماه مراجعه به پزشک می بایست فورا انجام پذیرد.

به منظور پایین آوردن تب و مبارزه با مهاجمان، مصرف بیشتر مایعات، استراحت کافی و حمام با آب ولرم توصیه می شود.

گروه پزشکی فدک ضمن آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، مجموعه ای از درجه تب های دیجیتال را فراهم آورده است که با مراجعه به صفحه درجه تب دیجیتال می توانید اطلاعات تکمیلی را مطالعه بفرمایید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفن های   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.   

استفاده از نبولایزر یکی از راه های موثر مصرف دارو می باشد. این دستگاه با تبدیل مایع به بخار نقش مفیدی در درمان ایفا می کند. نبولایزر برای افرادی که از بیماری های تنفسی رنج می برند مناسب ترین گزینه می باشد زیرا اجزای دستگاه تنفسی با دریافت داروها به صورت گاز سریع تر بهبود خواهند یافت. همچنین این دستگاه در مورد کودکانی که به بیماری هایی مانند آسم و یا برونشیت دچار هستند کمک بسیاری می کند.

maqale
دستگاه تنفسی یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشد که وظیفه تامین اکسیژن بدن را به عهده دارد. با آسیب دیدن این عضو مشکلات بسیاری در سایر قسمت های بدن ایجاد می گردد. درمان بیماری های تنفسی راحت نبوده و استفاده از روش های نوین کمک شایانی به بهبود بیماران می نماید. یکی از این روش ها استفاده از نبولایزر می باشد. در ادامه طرز کار نبولایزر به طور ساده توضیح داده می شود:
ذرات گاز اکسیژن با عبور از داخل لوله های موجود در این دستگاه به محل تلاقی با لوله مربوط به مایعات (آب و یا دارو) می رسند و با استفاده از خاصیت موئینگی مولکول های مایع را به خود جذب می کنند. در قسمت دیگری از دستگاه این مجموعه مولکول ها به ذرات کوچکتری تبدیل می گردند که جذب آن ها توسط دستگاه تنفسی را آسوده می نماید. سپس به قسمت انتهایی دستگاه که ماسک بیمار بوده می رسند و توسط بیمار استنشاق می گردند. ریز بودن ذرات تنفس شده منجر به جذب سریع دارو می گردد و همچنین به دلیل این که با استفاده از این روش داروی مصرفی نسبت به داروهای خوراکی و یا تزریقی به راحتی توسط عضو آسیب دیده جذب می شود میزان داروی کمتری استفاده می شود.

maqaalehospynebاز جمله نکات بهداشتی استفاده از نبولایزر لزوم استفاده از محفظه دارو و ماسک ضد عفونی شده و منحصر به فرد برای هر بیمار و بعد از هر بار مصرف دارو می باشد.
maqalecomp a neb

گروه پزشکی فدک نبولایزرها را در هر دو نوع خانگی و بیمارستانی تامین نموده و در اختیار شما قرار می دهد که با مراجعه به صفحه نبولایزرها می توانید اطلاعات تکمیلی را مطالعه بفرمایید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفن های   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید. 

چاقی یکی از بیماری های شایع قرن اخیر می باشد. از دلایل اصلی این شیوع می توان رژیم غذایی نامناسب و کم شدن ورزش و فعالیت های بدنی را نام برد. ابتلا به این بیماری برای تمامی گروه های سنی امکان پذیر است و پیشگیری از آن بسیار آسان تر از درمان آن می باشد. در صورتی که به چاقی و درمان و پیشگیری از پیشرفت آن توجه کافی نشود احتمال ابتلا به بیماری های چون بیماری های قلب و عروق، انواع دیابت و انواع سرطان افزایش خواهد یافت که در صورت ابتلا به این بیماری ها احتمال مرگ نیز افزایش می یابد.

fatarticle1
چاقی یا اضافه وزن به معنی بالا بودن مقدار چربی بدن شخص نسبت به بقیه بافت ها نظیر عضلات وی می باشد که با استفاده از شاخص BMI یا شاخص توده بدنی می توان آن را اندازه گیری نمود. این شاخص با تقسیم وزن (کیلوگرم) بر مجذور قد (متر) به دست می آید و در صورتی که شاخص توده بدنی از 18/5 کمتر باشد نشاندهنده کمبود وزن، بین 18/5 تا 24/9 طبیعی، 25 تا 29/9 اضافه وزن و بیش از 30 نمایانگر چاقی می باشد.
عوامل ژنتیکی، محیطی و متابولیسم بدن بر روی ذخیره چربی تاثیرگذار است ولی با مدیریت می توان بر این بیماری و پیامدهای آن چیره شد. کنترل وزن و استفاده از رژیم های غذایی مناسب، افزایش فعالیت بدنی و بهبود روش زندگی از مهمترین راهکارهای زندگی سالم محسوب می شود. استفاده از رژیم های غذایی مناسب و پایش مداوم وزن بدن در کاهش وزن بدن و حفظ آن در اندازه سالم موثر است.

fatarticle2

در زندگی امروزه استفاده از غذاهای سریع و نوشابه بسیار رایج گردیده است. این غذاها به علت پخت سریع و استفاده از افزودنی های نامناسب از اصلی ترین عوامل تهدید سلامتی و چاقی محسوب می شوند. در کنار استفاده از غذاهای ناسالم، درگیری در یک زندگی ماشینی و عدم ورزش و داشتن فعالیت کافی در ذخیره این مواد ناسالم به شکل چربی در بدن نقش اساسی را ایفا می کند. بنابراین با شناخت عوامل تهدید کننده سلامتی و جلوگیری از تاثیرگذاری آن ها با استفاده از رژیم غذایی سالم و پیش گرفتن برنامه ورزشی در زندگی روزمره و همچنین پایش وزن بدن می توان لحظات بیشتری را در کنار عزیزان خود بگذرانیم.

fatarticle3
گروه پزشکی فدک با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، با ارائه ترازوهای خانگی به شما در پایش مداوم وزن خود کمک خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ترازوها مراجعه نمایید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفن های   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

یکی از فاکتورهای مهم در حفظ جان بیماران قلبی کنترل فشار خون این افراد است. ابتلا به پرفشاری خون در اغلب افراد علائم چندانی ندارد. در بعضی از افراد ممکن است علائمی همچون سردرد، دردهای قفسه سینه، تنگی نفس و تاری دید مشاهده شود. اگر چه در گذشته بیشتر افراد مسن با مشکل  بالا بودن فشار خون مواجه می شدند، امروزه گستره وسیعی از سنین از جوان تا کهنسالان دچار این عارضه هستند.

بی شک تغییر الگوی غذایی در قشر جوان جامعه و افزایش استفاده از غذاهای ناسالم و مؤثر در افزایش فشار خون نقش مهمی در این امر داشته است. با وجود استفاده از داروهای مختلف جهت کنترل فشارخون بالا ، حفظ رژیم غذایی مناسب نیز جهت پیشگیری و درمان این عارضه حائز اهمیت است.

 highbp1

بدین جهت برآن شدیم تا نکاتی چند در خصوص تغذیه سالم  به منظور پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا را یادآوری کنیم:
 
•پرهیز از مصرف نمک در رژیم غذایی از مهم ترین اصول پیشگیری از بالا رفتن فشار خون می باشد.
•کاهش مصرف مواد حاوی کافئین
•عدم مصرف نوشیدنی های الکلی
•کاهش مصرف گوشت قرمز و جایگزین کردن آن با گوشت سفید (مرغ و ماهی هایی همچون قزل آلا، ساردین، خال مخالی و شاه ماهی که سرشار از امگا 3، کلسیم و منیزیم هستند)
•کاهش مصرف مواد غذایی حاوی اسید چرب اشباع و کلسترول از جمله گوشت قرمز، لبنیات پرچرب، چربی-های حیوانی، مارگارین، کره و روغن جامد
•کاهش مصرف شکر و انواع شیرینی جات
•کاهش مصرف سبزیجات حاوی سدیم بالا مثل شلغم، کلم پیچ، چغندر،کرفس، اسفناج و ریواس
•پرهیز از مصرف انواع فست فود همچون سوسیس، کالباس، برگرها و سایر فراورده های گوشتی
•پرهیز از مصرف انواع غذاهای کنسروی و سس ها
•جایگزین کردن روغن های مضر با روغن های زیتون، سویا و کانولا
•خوردن میوه و سبزیجات به میزان کافی (8-9 واحد در روز)
•مصرف لبنیات کم چرب یا فاقد چربی (کلسیم در پایین آوردن فشار خون نقش بسزایی دارد.)
•مصرف روزانه 5-6 واحد غلات و حبوبات به میزان حداقل 5 مرتبه در هر هفته
•افزایش مصرف میوه های حاوی ویتامین ث مثل مرکبات، توت ها و سبزیجات دارای برگ سبز
•افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی پتاسیم از جمله موز، زردآلو، انجیر، گریپ فروت، هلو، انگور، سیب-زمینی، سیر، کلم بروکلی، کدو سبز، قارچ و گوجه فرنگی

highbp2

لازم به ذکر است که افزایش فعالیت روزانه و انجام ورزش های مفید و متناسب با سن و شرایط سلامت افراد و هم چنین کاهش وزن متناسب تاثیر بسزایی در کنترل فشار خون افراد خواهد داشت.

 

گروه پزشکی فدک ضمن آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، از شما دعوت می کند سایر مقالات این سایت را مطالعه بفرمایید.

در صورتی که نیاز به اطلاع از قیمت های محصولات ما داشتید با شماره تلفن های   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.    

همانگونه که فشار خون بالا می تواند منجر به بروز عوارضی در افراد مختلف شود، فشار خون پایین نیز عوارضی به همراه دارد.

fesharkhoonpaein2
وجود فشار خون 60/90 یا کمتر در افراد، افت فشار خون تلقی می شود. برخی افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایینی هستند. این افراد در اثر مصرف نمک، نخوردن میوه و سبزیجات و اضافه وزن دچار افزایش فشار خون نمی شوند و کمتر دچار سکته و بیماری های قلبی و کلیوی می شوند.

fesharkhoonpaein

 

اگر چه در بسیاری از موارد فشار خون پایین علائم چندانی ندارد و نیازی هم به درمان آن نیست، در برخی موارد با بروز برخی علائم از قبیل سرگیجه، سردرد سبک، تهوع، تنفس تند، تشنگی، ضعف عمومی و غش می توان به آن پی برد. از دلایل کاهش فشار خون می توان به کم آبی در اثر ورزش و فعالیت زیاد و یا تب، خونریزی متوسط یا شدید، التهاب حاد ارگان های بدن، بیماری های قلبی، افزایش سن، بارداری و مصرف برخی داروها همچون مسدودکننده های کانال کلسیم، مسدودکننده های بتا و دیگوکسین رلانوکسین اشاره کرد. همچنین بیماری دیابت و داروهای تجویزی برای درمان بیماری هایی نظیر پارکینسون و افسردگی نیز در کاهش فشار خون مؤثرند.

 fesharkhoonpaein3

در بسیاری موارد با درمان های ساده خانگی می توان از بروز عوارض ناشی از فشار خون پایین پیشگیری کرد که تعدادی از آن ها را در اینجا نام برده می شوند:

 • افزایش مصرف آب
 • مصرف مواد مغذی همچون نان و غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات، ماهی و مرغ
 • استفاده از نمک در غذاها (البته با مشورت و تأیید پزشک متخصص) و یا استفاده از سس سویا
 • افزایش تعداد وعده های غذایی با کربوهیدرات کم
 • مصرف ادویه جاتی چون زنجبیل، دارچین، زردچوبه، رزماری و فلفل
 • استفاده از دم نوش ریشه شیرین بیان
 • استفاده از عصاره ریحان و عسل
 • استفاده از آب هویج و یا عصاره چغندر
 • مصرف کشمش به صورت روزانه
 • و همچنین ورزش یوگا: در زمان پایین بودن فشار خون بهتر است فرد هنگام بلند شدن از خواب ابتدا برای چند دقیقه به حالت نشسته روی تخت قرار گیرد و سپس از جا بلند شود. بهتر است سر این افراد در هنگام خواب کمی بالاتر قرار گیرد.

گروه پزشکی فدک ضمن آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، از شما دعوت می کند سایر مقالات این سایت را مطالعه بفرمایید.

در صورتی نیاز به اطلاع از قیمت های محصولات ما با شماره تلفن های 7-66970536، 66973629 تماس حاصل نمایید.    

همان طور که در مقاله مربوط به بخور اشاره شد، دستگاه بخور دارای مزایای بسیاری است که از مهم ترین فواید آن می توان به کمک به حفظ شادابی و طراوت پوست اشاره نمود. بخور به ضدعفونی نمودن محیط نیز کمک می کند ولی می بایست نکاتی را در هنگام استفاده از آن و در نگهداری درازمدت این وسیله مد نظر داشت تا باعث ایجاد بیماری ها و مشکلات تنفسی نگردد. در این مقاله سعی داریم مشکلاتی که یک دستگاه بخور ممکن است ایجاد کند و نحوه پیشگیری از آن ها را بیان کنیم تا در راه حفظ سلامتی شما عزیزان قدم برداریم.

bokhoor2

دستگاه بخور با تولید بخار و ایجاد رطوبت نقش موثری در بهبود بیماری های ریوی و حفظ رطوبت محیط برای مقابله با آنفلوآنزا، خشکی چشم، خشکی پوست و دستگاه تنفسی دارد ولی این مزیت تا زمانی پا برجاست که از این دستگاه به درستی استفاده شود. به علت وجود همیشگی رطوبت، مخزن این دستگاه محل مناسبی برای تولید قارچ و باکتری های مضر خواهد بود (به خصوص در بخور سرد). حضور این عوامل در مخزن دستگاه و ایجاد بخور در این محیط باعث پراکنده شدن آن ها در هوای مورد تنفس انسان و ایجاد و تشدید بیماری های ریوی همچون ذات الریه و یا آسم و آلرژی ها می گردد که استفاده از این دستگاه ها را در تمامی مکان ها اعم از خانه ها، ادارات و بیمارستان پر خطر می گرداند.

bokhoor1

این دستگاه دارای مزایای بسیاری است و از مزایای آن نمی توان گذشت. پس می بایست با اقدامات پیشگیرانه از ایجاد عوامل بیماری زای یاد شده جلوگیری نمود.

 • یکی از مهم ترین مواردی که می بایست مد نظر قرار داد آب مورد استفاده در این دستگاه است. حتما می بایست از آب بدون املاح یا با املاح پایین استفاده نمود. آب بسته بندی شده و یا فیلتر شده و حتی جوشیده شده بهترین مورد برای استفاده در این دستگاه است. در صورتی که از چنین آبی استفاده می کنید می بایست آب مخزن را در دوره های سه روزه تعویض کنید ولی در صورتی که از آب لوله کشی و بدون هیچ فیلتری استفاده می کنید به علت وچود املاح فراوان و احتمال بیشتر تجمع میکرواورگانیزم ها می بایست آب را هر روز عوض نمایید.در صورتی که برای مدتی قصد استفاده از این دستگاه را ندارید (بیش از سه روز) حتما آب داخل آن را تخلیه و مخزن آن را کاملا خشک کنید.
 • این دستگاه ها معمولا دارای فیلتری هستند که هر دو ماه به طور معمول می بایست تعویض گردند. در ارتباط با زمان تعویض این فیلترها بهتر است از راهنمای دستگاه استفاده شود.
 • برای تمیز کردن این دستگاه بهتر است از آب استفاده شود در این مورد نیز بهتر است به راهنمای دستگاه مراجعه شود، در صورتی که نیاز به استفاده از شوینده قوی تری بود هرگز از شوینده های شیمیایی استفاده نشود، شوینده های الکلی گزینه مناسب تری هستند.
 • فضای اطراف بخور نباید خیس و یا با رطوبت بیش از 50 درصد باشد. این امر باعث آسیب دیدن دستگاه می گردد.

گروه فدک گلچینی از بهترین دستگاههای بخور را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف دستگاه بخور روی صفحه بخور کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

گوشی پزشکی یا stethoscope یک وسیله سمعی برای گوش دادن به صداهای داخلی بدن انسان یا حیوان است. این وسیله معمولاً دارای یک تشدید کننده به شکل دیسک است که در مقابل سینه قرار می گیرد که به دو گوشی متصل می شود. این وسیله در بیشتر اوقات جهت شنیدن صداهای مربوط به قلب و ریه مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین در پاره ای از اوقات برای گوش دادن به روده ها و جریان خون در رگ ها و شریان ها از گوشی پزشکی استفاده می شود. در برخی از انواع این دستگاه به یک فشار سنج مجهز شده و جهت اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد.

stethoscope 1
اجزای تشکیل دهنده گوشی پزشکی:
یک گوشی پزشکی از سه بخش کلی: 1- مرتبط با گوش و سر (Headset) و 2- مرتبط با قفسه سینه (Chest Piece) و 3- میله اتصال سر و سینه تشکیل شده است. بخش مربوط به سر دارای یک نوک گوشی (Ear tip) است که در گوش قرار می گیرد و یک لوله گوش (Ear Tube) به آن متصل شده است. اجزای بخش مرتبط با سینه از یک دیافراگم (Tunable Diaphragm) و یک میله اتصال (Stem).

stethoscope 2
نحوه استفاده صحیح از گوشی های پزشکی
اگر چه نحوه استفاده از گوشی های پزشکی به متخصصین آموزش داده شده، در اینجا نکاتی در ارتباط با استفاده صحیح از این وسیله ارائه میگردد:
1-انتخاب و تنظیم گوشی: بالا بودن کیفیت گوشی ها استفاده از آن ها را ساده تر خواهد کرد.

 • گوشی های تک لوله ای بهتر از انواع دو لوله ای هستند. چرا که تماس لوله ها در انواع دو لوله ای میتواند شنیدن صدای قلب را با مشکل مواجه سازد.
 • لوله های ضخیم، کوتاه و نسبتاً سفت بهترین ها هستند. مگر اینکه بخواهید گوشی را دور گردن خود استفاده کنید. در این حالت لوله بلندتر مناسب تر خواهد بود.
 • با ضربه زدن روی دیافراگم مطمئن شوید که لوله نشتی ندارد. همزمان با ضربه زدن از گوشی ها برای شنیدن صدا استفاده کنید. اگر صدایی نشنیدید ممکن است مشکل نشتی وجود داشته باشد.

2- تنظیم گوشی های استتوسکوپ

 • باید توجه کرد که دو لوله گوشی ها مستقیم در مقابل هم قرار گیرند و نوک گوشی ها به درستی در گوش قرار داده شوند. در غیر این صورت ممکن است قادر به شنیدن صدایی نباشید.
 • مطمئن شوید که نوک گوشی ها به طور کامل در گوش ها قرار گرفتند و ثابت شدند تا مانع از شنیدن هر گونه صدای از محیط اطراف شوند.  قطعه نوک گوشی قابل جایگزینی با قطعه با اندازه مناسب گوش شماست. چنانچه این قطعه به درستی در گوش قرار نگرفت میتوان با تهیه قطعه مناسب این مشکل را حل نمود.
 • در برخی از استتوسکوپ ها لوله های گوشی ها قابل تنظیم و حرکت هستند تا به بهترین شکل در گوش شما قرار گرفته و فیکس شوند.

3- تنش گوشی را در استوسکوپ خود چک کنید. به عبارت دیگر مطمئن شوید که نوک گوشی به اندازه کافی به سر شما نزدیک شده و نه بیش از حد. چنانچه این قطعه زیادی شل یا سفت بود آن را دوباره و به درستی در گوش قرار دهید.

 • چنانچه گوشی زیادی شل باشد ممکن است نتوانید چیزی بشنوید. برای شدت دادن به تنش موجود، هدست را به گوشی ها فشار دهید.
 • چنانچه نوک گوشی ها زیادی سفت قرار گرفته باشند، ممکن است به گوش شما آسیب برسانند و استفاده از استتوسکوپ را برای شما دشوار سازد. برای کاهش تنش، هدست را به آرامی بکشید.

4- برای استتوسکوپ خود در انتخاب مناسب قطعه مربوط به سینه دقت کنید.

 • قطعات سینه متعددی برای استتوسکوپ ها وجود دارند. باید با توجه به احتیاجات خود قطعه مورد نظر را بررسی و انتخاب کنید. قطعات سینه دارای اندازه های متفاوتی برای استفاده در کودکان و بزرگسالان هستند.

 

گروه فدک گلچینی از بهترین گوشی های پزشکی را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف این گوشی ها روی صفحه گوشی پزشکی کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

1- مکان ساکتی را برای استفاده از استتوسکوپ خود انتخاب کنید. مکان انتخاب شده باید به گونه ای باشد که صداهای زمینه مانع شنیده شدن صداهای موجود در بدن نشوند.
2- از بیمار بخواهید در محل مورد نظر قرار بگیرد. برای گوش دادن به قلب و شکم نیازی نیست که بیمار به حالت طاق باز قرار گیرد. برای گوش دادن به صدای ریه ها از بیمار خود بخواهید که دراز بکشد. صداهای قلب، ریه و روده می توانند با توجه به موقعیت قرار گرفتن بیمار (ایستاده، نشسته، ...) تفاوت داشته باشند.
3- تصمیم به استفاده از قسمت تخت دیافراگم یا قسمت زنگی شکل:

bell2
سمت تخت دیافراگم، بهتر است برای گوش دادن به صداهای با سطح پایین تر مورد استفاده قرار گیرد.
چنانچه میخواهید استتوسکوپی با کیفیت بالای صدا باشید باید از استتوسکوپ الکترونیکی استفاده کنید. استتوسکوپ های الکترونیک صدا را تقویت می کنند و بنابراین شنیدن صداهای قلب و ریه با استفاده از آن ها ساده تر خواهد بود. اگر چه این استتوسکوپ ها شنیدن صدا را ساده تر میکنند اما قیمت بسیار گران تری دارند.
4- از بیمار خود بخواهید لباس بیمارستانی بپوشد و یا لباس خود را بالا نگه دارد. استتوسکوپ باید مستقیما روی پوست قرار داده شود تا صدای خش خش پارچه به صداها اضافه نشود. چنانچه سینه های آقایان پوشیده از مو باشد استتوسکوپ را ثابت نگه دارید تا از ایجاد صدای حاصل از کشیده شدن روی موها جلوگیری شود.
برای راحتی بیماران خود، با کشیدن استتوسکوپ روی دستکش، آن را گرم کنید یا یک گرم کننده استتوسکوپ بخرید.

گوش دادن به قلب

kidsallagesدیافراگم را روی سینه چپ قرار دهید. استتوسکوپ را بین انگشت اشاره و انگشت وسط خود قرار داده و فشار کمی به آن وارد کنید. از بیمار بخواهید که به طور عادی نفس بکشد و به مدت یک دقیقه کامل به صدای قلب گوش دهید. تعداد ضربه های قلب را در طول یک دقیقه بشمارید. ضربان قلب نرمال برای افراد بزرگسال و کودکان بالای 10 سال بین 60-100 بار در هر دقیقه است. برای ورزشکاران حرفه ای این عدد بین 40-60 متغیر است. برای افراد زیر 10 سال دسته بندی های متفاوتی وجود دارد:
نوزادان 1 تا 11 ماهه: 80-160 مرتبه
کودکان 1 تا دو ساله: 80-130 مرتبه
کودکان 3 تا 4 ساله: 80-120 مرتبه
کودکان 5 تا 6 ساله: 75-115 مرتبه
کودکان 7-9 ساله: 70- 110 مرتبه
همزمان با گوش دادن به ضربان قلب باید به صداهای غیرطبیعی نیز توجه کنید. هر صدایی غیر از صدای نرمال تپش قلب می تواند غیرطبیعی به شمار رود. در صورت شنیدن صدای غیر طبیعی بیمار باید تحت معاینات دیگری قرار گیرد.

ABNSPRAGUERAPPAPORT

گروه فدک گلچینی از بهترین گوشی های پزشکی را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف این گوشی ها روی صفحه گوشی پزشکی کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

با تغییر در 10 عادت روزانه شما می توانید فشار خون خود را پایین آورده و ریسک امراض قلبی را کاهش دهید. اگر شما مبتلا به فشار خون بالا هستید، ممکن است از مصرف طولانی مدت دارو برای پایین نگه داشتن فشار خون خود نگران باشید. نحوه زندگی شما و عادات روزانه شما نقش مهمی را در بالا بردن فشار شما به عهده دارد. اگر فشار خون خود را با زندگی سالم کنترل کنید، می¬توانید از نیاز به درمان دارویی پیش گیری کنید. در اینجا 10 تغییر در عادات روزانه ذکر می شود که می تواند فشار خون شما را پایین نگه دارد.

1- کاهش وزن و چربی های اطراف شکم و کمر: بالا رفتن فشار خون، با بالا رفتن وزن شما در ارتباط است. اضافه وزن در افراد می تواند منجر به اختلال در تنفس در زمان خواب گردد که این امر ارتباط مستقیمی با افزایش فشار خون دارد. کاهش وزن یکی از مؤثرترین تغییراتی است که برای کنترل فشار خون می تواند اعمال گردد. تنها با کاهش 5/4 کیلوگرم می توان شاهد کاهش فشار خون بود. هم چنین اندازه دور کمر افراد در افزایش فشار خون مؤثر است. آقایان با دور کمر بیش از 102 سانتیمتر و خانم های با دور کمر بیش از 89 سانتیمتر در معرض فشار خون بالا قرار دارند. البته این اعداد بسته به افراد میتواند متفاوت باشد و پزشک شما می تواند رقم صحیح مربوط به شما را تشخیص دهد.

2- ورزش منظم داشتن روزانه نیم ساعت فعالیت فیزیکی منظم در طول هفته می تواند فشار خون شما را بین 4 تا 9 میلیمتر جیوه کاهش دهد. بهترین نوع ورزش ها برای کاهش فشار خون پیاده روی، آهسته دویدن، دوچرخه سواری، شنا و رقص هستند.

excercise

3- رژیم غذایی سالم

مصرف غذاهای دارای غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب و کاهش استفاده از چربی های اشباع شده می تواند فشار خون را تا 14 میلیمتر جیوه کاهش دهد.
یادداشت کردن هر چیزی که میخورید و زمان و علت مصرف آن میتواند راهنمای بسیار خوبی برای فهمیدن عادات غذایی شما و اصلاح آن باشد.
هوشمندانه خرید کنید: زمان خرید مواد غذایی برچسب ها را به دقت مطالعه کنید و برای سلامت رژیم غذایی خود آن ها را به یاد داشته باشید.
4- کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی

حتی کاهش بسیار کم مصرف سدیم در رژیم غذایی می تواند فشار خون را بین 2 تا 8 میلیمتر جیوه کاهش دهد. تأثیر مصرف سدیم بر فشار خون در افراد مختلف متفاوت است. با این حال کاهش مصرف سدیم عامل مؤثری در کاهش فشار خون است.

5- محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی

6- ترک مصرف سیگار

کشیدن سیگار فشار خون را تا مدتی بعد از پایان آن بالا می برد. ترک سیگار میتواند در بازگرداندن فشار خون افراد به حالت نرمال مؤثر باشد.

fadak smoking

 

7- کاهش مصرف کافئین

اثر کافئین بر فشار خون هنوز مورد بحث است. کافئین می تواند فشار خون را در افرادی که به ندرت استفاده می کنند تا 10 میلیمتر جیوه افزایش دهد، اما بر مصرف کنندگان دائمی قهوه (کافئین) اثر چندانی ندارد. برای مشاهده اثر کافئین بر فشار خون خود می توانید فشار خون خود را 30 دقیقه پس از مصرف نوشیدنی کافئین دار اندازه بگیرید. اگر فشار خون شما بین 5 تا 10 میلیمتر جیوه افزایش داشته باشد ممکن است در دسته افرادی قرار بگیرید که کافئین منجر به بالا رفتن فشار خونشان می شود.

fadak cofein

8- کاهش استرس
استرس مزمن یکی از مهم ترین عوامل بالا برنده فشار خون است. هم چنین استرس های گاه به گاه نیز می تواند با واکنش هایی چون مصرف غذای ناسالم، نوشیدنی الکلی یا کشیدن سیگار از سوی شما، منجر به افزایش فشار خون گردد. تمرکز بر عواملی که منجر به ایجاد استرس در شما می شوند میتواند به شما در کاهش آن ها و در نتیجه کاهش استرس و فشار خون کمک کند. به این منظور تلاش کنید:

 • انتظارات خود را کاهش دهید.
 • در مورد مسائلی که در اختیار شما نیستند فکر کنید و تصمیمی برای حل آن ها بگیرید، مثلا با مدیر خود در ارتباط با مشکاتتان در محیط کار صحبت کنید.
 • محرک های اضطراب خود را بشناسید. به عنوان مثال زمان کمتری را با افرادی که شما را آزار می دهند بگذرانید و یا از رانندگی در ترافیک پرهیز کنید.
 • زمانی را برای ریلکس کردن و انجام اموری که از آن ها لذت می برید اختصاص دهید.
 • قدردانی کردن را تمرین کنید. قدردانی از دیگران می تواند به شما در کاهش افکار استرس زا کمک کند.

9- فشار خون خود را در خانه کنترل کنید و به طور منظم جهت چکاپ نزد پزشک خود بروید.

10- حمایت شدن

خانواده یا دوستانی که حامی شما باشند میتوانند به شما در ارتقای سلامتتان کمک کنند. آن ها می توانند به شما کمک کنند که مراقب خود باشید، شما را تا مطب پزشک، یا در انجام ورزش روزانه و اموری که به کاهش فشار خونتان کمک می کند همراهی کنند.

گروه فدک گلچینی از بهترین فشارسنجها را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف دستگاه بخور روی صفحه فشارسنج ها  کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.     

fadakmedunderweight1

اگر چه داشتن اندامی باریک شرایط دلخواه هر فردی به نظر می رسد، کمبود وزن و لاغری بیش از حد عوارض متعددی پیش رو دارد که اغلب نادیده گرفته می شود. بدن افراد بسیار لاغر اغلب نمی تواند به درستی عمل کرده و  سلامتی آن ها را تأمین کند. چنانچه در اثر بیماری، انجام عمل جراحی، سوخت و ساز سریع ژنتیکی یا رژیم نامتعادل دچار کمبود وزن شده اید، می توانید با مصرف کالری بیشتر، فعالیت مناسب و راهنمایی یک متخصص این شرایط را اصلاح کنید. چنانچه شاخص توده بدن شما (BMI) کمتر از 18/5 باشد، شما دارای کمبود وزن هستید.

tarazoo2 tarazoo6

 

ضعف سیستم ایمنی
لاغری بیش از حد منجر به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به امراض می گردد. ابتلا به سرماخوردگی های مکرر و کند شدن روند بهبود افراد در نتیجه این اختلال است. سیستم ایمنی بدن شما نیاز به حجم مشخصی از ویتامین ها و مواد معدنی دارد. زمانی که وزن شما کمتر از حد تعادل باشد، ممکن است این ویتامین ها که شامل ویتامین های A، C، D و E هستند و مواد معدنی همچون آهن، سلنیوم و روی را به اندازه لازم دریافت نکنید. ریزش مو و ضعف بیش از حد در اثر کاهش حجم عضلات نیز از سایر عوارض کمبود وزن هستند.
عوارض هورمونی ناشی از کمبود وزن
کمبود وزن در بانوان ممکن است منجر به وقوع اختلالات هورمونی گردد. این اختلال به شکل قاعدگی نامنظم و یا قطع قاعدگی نمودار میگردد. کمبود وزن نوعی از استرس است که تولید هورمون را در بدن شما تغییر می دهد. هم¬چنین کمبود وزن می تواند بارداری را با مشکلاتی روبرو ساخته و یا منجر به این شود که شخص به سختی باردار شود. بدن در این شرایط احساس می کند که ذخیره چربی کافی ندارد یا مقدار کافی مواد مغذی دریافت نمی کند تا بتواند زندگی دیگری را تأمین و حمایت کند و بنابراین زمان مناسبی برای تولید مثل نیست. مطالعاتی که در سال 2011 در ASRM امریکا انجام شد، نشان داد که زنان با BMI بین 14-18 تنها 34 درصد شانس به دنیا آوردن یک نوزاد سالم دارند.
کمبود تغذیه
سایز خیلی کوچک بدن می تواند نشانی از این باشد که رژیم غذایی شما دارای مواد مغذی کافی نیست و یا دارای شرایطی مثل بیماری سلیاک هستید که مانع از جذب مؤثر مواد مغذی می گردد. این مشکل می تواند در افراد منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن و یا کمبود آمینو اسید گردد. کمبود مواد مغذی در افراد انرژی بهینه را کاهش می دهد و بنابراین منجر به احساس بی حالی، ضعف و خستگی می گردد. این افراد دارای چهره کسل و بی حال، موهای خشک بوده حجم ماهیچه ها در آن ها کاهش یافته و مغز دچار حس مه آلودگی می گردد که مانع از خواب فرد می شود.
اعتماد به نفس و کمبود وزن
تحمل فشار و استرس های روزمره زندگی به اندازه کافی مشکل و خسته کننده است. هیچ فردی نمی خواهد مدام با نظرهای منفی در ارتباط با ظاهرش مواجه شود. هم چنین، لاغری بیش از حد ممکن است منجر به این شود که فرد به علت ترس از آسیب دیدن به صورت خودآگاه از انجام برخی ورزش ها، تفریحات و بازی ها خودداری کند. همه افراد بدن یکسانی ندارند و شما نمی توانید با تغییر در رژیم غذایی و یا برنامه تمرینات ورزشی از یک بازیکن بسکتبال لاغر و بلندقد به یک فرد بازیکن حرفه ای و چهارشانه تبدیل شوید، اما می توانید به سالم ترین وضعیت ممکن برای بدن خود دست یابید.

اقدامات لازم برای بهبود کمبود وزن

2015 06 fp bike safety z copy fadakmedunderweight2 fadakmedunderweight3

 

ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید تا از عدم وجود یک بیماری زمینه ای در خود مثل اختلالات خود ایمنی مسائل سوء جذب گوارشی که منجر به کاهش وزن شدید می شوند، مطمئن شوید. تنها راه افزایش وزن خوردن غذا است. از خوردن غذاهای ناسالم مثل شیرینی ها و خوراکی های فرآوری شده خودداری کنید. چرا که شما در شرایط کمبود وزن نیز هنوز در معرض ابتلا به بیماری هایی هستید که از مصرف زیاد شکر و غلات تصفیه شده ناشی می شوند. با تغذیه سالم و مصرف پروتئین بدون چربی، غلات کامل و چربی های اشباع نشده، روزانه 250-500 کالری به غذای خود بیفزایید. یک لایه کره بادام زمینی که روی موز بریزید، یک مشت آجیل بین وعده نهار و شام و یا مخلوطی از میوه های تازه با ماست و یخ می تواند این کالری را با وعده های سالم و خوشمزه به رژیم شما بیفزاید.
لازم به ذکر است که فعالیت بدنی به افزایش اشتها کمک می کند. روزانه 20-30 دقیقه دوچرخه سواری کنید. چند بار در هفته ورزش های استقامتی انجام دهید تا به ساختن عضلاتی سالم کمک کنید. این اقدامات می تواند به شما کمک کند 1 تا 2/1 پوند در هفته وزن خود را افزایش دهید.

گروه پزشکی فدک با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، با ارائه ترازوهای خانگی به شما در پایش مداوم وزن خود کمک خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ترازوها مراجعه نمایید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفن های   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.